Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Kurumsal Sosyal Sorumluluk
TürkTraktör, sosyal iş birlikleri geliştirerek toplumsal fayda sağlamayı ve sürdürülebilir projeler gerçekleştirmektedir. Projeleri tasarlarken akademisyen, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının, fikir liderlerinin aktif katılımını önemsemektedir. Bunun yanı sıra çalışanları ile her iki markasına ait bayi ve satış sonrası teşkilatının ve tedarikçilerinin de bu projeleri sahiplenerek gönüllü olarak yer almalarını teşvik etmektedir.

TürkTraktör, sosyal sorumluluk olgusunu yaygınlaştırarak, toplumsal sorunlara karşı daha katılımcı bir tutum geliştirmeyi ve yerel gelişimi destekleyerek yaşam standardını yükseltecek projelerin hayata geçirilmesini amaçlayan ‘Ülkem İçin’ projelerinin en önemli katılımcılarından biridir. 2019 yılında da dijital dönüşüm, eğitim, istihdam ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında sonuç odaklı projeler yürütmeye devam etmektedir.
Bilinçli Çiftçi İle Yollar Güvende

Traktör kazalarının sayısı toplam trafik kazalarının %1,1’ini oluştursa da ölümle sonuçlanan traktör kazaları toplam traktör kazalarının %7’sini oluşturmaktadır. Bu sebeple Türkiye’de her gün meydana gelen ortalama 9 traktör kazasının neden olduğu can, mal ve iş gücü kayıplarına karşı bir farkındalık yaratmayı amaçlayan TürkTraktör, 2017 Kasım ayında “Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım” projesini başlatmıştır. Bu proje ile birlikte, trafikte güvenlik alanında yapılan çalışmalara ilk defa traktör ve zirai ekipman da dâhil edilmiştir.

Türkiye’de bilinçsiz traktör sürüşü ve tarım ekipmanları kullanımının neden olduğu kazaların göz ardı edilmemesi gereken ulusal bir sorun olduğunu vurgulayan TürkTraktör, farkındalığı artırmak için başlatılan proje ile “Kazalar Kaderimiz Değildir” mottosu ile güvenli sürüş eğitimlerini başlatmıştır. Çiftçilere ve traktör kullanıcılarına öncelikle güvenli sürüş bilinci aşılamanın yanı sıra tarım sektöründe yaşanacak her tür iş gücü kaybı nedeniyle ulusal ekonomide ortaya çıkacak kayıpların da azaltılması aynı zamanda onlarla aynı çalışma alanlarını ve karayollarını kullanan vatandaşların güvenliğini artırmak da hedeflenmektedir.

Projenin ilk adımı olarak bir dijital eğitim yarışması düzenlenmiştir. TürkTraktör bir ilk gerçekleştirerek ve her bayisinin, çiftçinin katılabileceği dijital platformlar üzerinden yarışmalar düzenleyerek, 9 hafta boyunca sorular sormuştur. Sorular hazırlanırken eğitim konusuna da odaklanılarak, anketin cevaplanması aşamasında kullanıcılara eğitici bilgiler de iletilmiştir. Düzenlenen yarışma ile 9 haftada 11 bin 500’den fazla kişiye erişilmiştir. Sorulara verilen yanıtlar ile Güvenli Sürüş konusundaki doğru bilinen yanlışlar ve ihtiyaçlar tarafında önemli bilgilere ulaşılmıştır. Temel bazı bilgilerin bilinmediği, alınması gereken güvenlik tedbirlerinin de alınmadığı tespit edilerek motor ve şanzıman konusunda çiftçilerin daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. %90’ı traktör sahibi ve %93’ü de ehliyetli traktör kullanıcısı olan dijital anket katılımcıların yarısından fazlası (%55) yarışma sonunda Güvenli Sürüş Eğitimi almak istediklerini ifade etmiştir.

Bu tespitler üzerine proje kapsamında; TürkTraktör tüm Türkiye çapında New Holland ve Case IH bayileri ile birlikte 15 bin km’den fazla yol yapmış, Ankara ve Erenlerdeki fabrikalarında yapılan bilinçli çiftçi gezileri ile birlikte 5 bine yakın çiftçiye güvenli sürüş eğitimleri vermiştir. Aynı zamanda düzenlenen online kampanya ve iletişim çalışmaları ile de 1.000.000’dan fazla çiftçiye ulaşılmıştır.

Hedef kitleye verilen güvenli traktör sürüşü ve kullanımı eğitimlerine ek olarak, traktörlerle birlikte kullanılan ekipmanların güvenli bağlanması ve kullanımı; trafiğe açık alanlarında traktör kullanımı konularında da bilgiler aktarılmıştır.

TürkTraktör, sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı ve birinci yılını geride bırakan ‘Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım’ Hareketi, giderek büyüyen bir proje olarak daha fazla çiftçi ve traktör kullanıcısına ulaşırken; traktör kullanıcılarına kendilerini güvenli sürüş konusunda geliştirmeleri için gerekli desteği vermeyi sürdürecektir.

2019 yılında dijital yarışması tekrar açılmış 5 haftada 1.000’e yakın kişi katılmıştır. Eğitimler hem saha da hem fabrikada hız kesmeden devam etmektedir.

Çocuklar, Kitapların Büyülü Dünyasıyla Buluşuyor

TürkTraktör’ün lider markası New Holland, çocuklarda 12 yaşa kadar kazanılan alışkanlıkların öneminin farkında olarak, okuma alışkanlığının kazanılmasının peşine düşmüş ve internet çağı çocuklarının ufkunu genişletmek, bilgi edinmelerini sağlamak ve toplumun eğitim seviyesine değer katmak üzere 2016 yılında New Holland Yaren Çocuk Kütüphaneleri’ni kurmaya başlamıştır.

Proje kapsamında da ilk kütüphaneler Çankırı ve Ağrı’da açılmıştır. Çocukların kütüphanelere gösterdiği yoğun ilgiyle birlikte; proje daha geniş kapsamlı hale getirilmiş ve Uşak, Kayseri, Tekirdağ Çorlu ile Balıkesir Edremit’te köy okullarında kütüphaneler kurulmuştur.

Her zaman daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında okul tercihi çevre köy ve mahallelerden okumaya gelen kalabalık öğrenci topluluğuna sahip okullardan yana yapılmaktadır. Açılan kütüphanelerin önce sınıfı tadilat edilmekte ve sonrasında da kütüphanenin mobilya ihtiyaçları karşılanmaktadır.

New Holland Yaren Çocuk Kütüphaneleri’nin sekizincisi 2019 yılında Kars – Ağadeve’deki Ağadeve İlkokulu’nda kurulmuştur. New Holland’ın Kars Aküzüm Bayisi’nin de desteğiyle, 86 öğrencisi bulunan Ağadeve İlkokulu’nda açtığı kütüphaneye, Yapı Kredi Yayınları’nın katkılarıyla da 500 adet kitap bağışlanmıştır.

Bugüne kadar 8 farklı ildeki 8 köy okulunda kurulan New Holland Yaren Çocuk Kütüphaneleri’ne ise toplamda 5190 adet kitap bağışlanmıştır. New Holland, Türkiye’nin dört bir yanında yeni kütüphaneler açmak üzere çalışmalarına devam etmeyi planlanmaktadır.

Filizlerin Mucizeleri Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor
‘‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum’’ projesine aktif olarak destek veren TürkTraktör, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin nedenleri ve sonuçlarına dair kamuoyunda farkındalık yaratarak bu konuda toplumda rol model olmaktadır. Bu kapsamda TürkTraktör; çalışanları ve bayileri ile birlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitimlerini tamamlamıştır.

Tarım ile otomotiv alanında kadın iş gücü ve girişimciliğinin artırılmasını desteklemek ve Türkiye’nin sürdürebilir kalkınma sürecinde kadınların oynadığı önemli role dikkat çekmek üzere 2016 yılında “Filizlerin Mucizeleri” projesi başlatılmıştır. Eğitim, istihdam ve tarımsal üretim olmak üzere 3 farklı konuyu sahiplenen ve TürkTraktör öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sivil Toplum Kuruşları ve üniversite iş birliğinde hayata geçirilmiştir.

 Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan kız öğrencileri otomotiv alanında çalışmaya teşvik etmek üzere öğrenciler, öğretmenler ve aileler ile bir araya gelinmektedir. 100’den fazla TürkTraktör çalışanının oluşturduğu Gönüllüler Ekibi ve projenin destekçi kurumlarından yetkililerin de katılımıyla otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Ankara, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya ve Şanlıurfa’daki liseler ziyaret edilmiş ve katılımcılara ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ eğitimi verilmiştir.

Proje başladığından bu yana seçilmiş okullarda makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojisi bölümlerinde eğitim gören kız öğrencilere TEV bursu sağlanmaktadır. Mezun olan kızların yerine burs programına yeni öğrencileri dahil edilmiştir. Bu burslardan iki sene de toplamda 191 öğrenci yararlanmıştır. 2019 yılının Eylül ayında yeni kız öğrenci seçimleri yapılacaktır.

Ayrıca, Filizlerin Mucizeleri kapsamında öğrencilere Ankara ve Erenler fabrikalarında oluşturulan staj programlarından yararlanma olanağı sağlanmıştır. Bu sayede seçilen 29 Filizlerin Mucizeleri bursiyeri, mezun olmadan önce yapmak zorunda oldukları stajlarını TürkTraktör fabrikasında tamamlayarak, iş hayatına atılacaktır.

Stajyer öğrenciler, TürkTraktör’de İş Sağlığı ve Güvenliği, Kötü Alışkanlıklardan Korunma, Çevre Bilinci, Endüstri 4.0, İlk Yardım Farkındalık, Hitabet ve İletişim Becerileri ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği gibi eğitimlere ve ayrıca, staj yaptıkları bölümlerde stajyer sorumluları/amirleri tarafından teknik konularda staj süresince teknik alanda bilgilendirme, görevlendirilme, performans değerlendirme süreçlerine tabi tutulmaktadırlar

Ayrıca 2018’de KASAUM (Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi) ile birlikte Türkiye’de ilk kez, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin ilgili bölümlerinde okuyan kız öğrenciler üzerine akademik bir araştırma yapılmıştır. Literatüre katkı sağlayan bu araştırma ile meslek lisesinde okuyan kız öğrencilerin eğitim ve meslek tercihleri üzerinde etkili olan faktörlerin neler olduğunu saptanmış; meslek seçiminde toplumsal cinsiyet ayrımcılığının önüne geçebilme amaçlı öneriler getirilmiştir. Ülkemiz için bu alanda önemli göstergeler sağlayan ve bu nitelikte yapılan ilk araştırma özelliği taşıyan bu çalışma, ilgili kamu birimleri ile de paylaşılmıştır.
Anadolu Bursiyerleri Programı
Üniversite giriş sınavı sonuçları değerlendirildiğinde, bazı üstün başarılı öğrencilerin maddi imkansızlıklardan eğitimine devam edemediği gözlemlenmektedir. Bu gerçekten hareketle, ülkemizin parlak zihinlerini en iyi eğitim imkanlarıyla buluşturmak ve bu öğrencilerin bilime daha çok katkı sağlamasını desteklemek amacıyla; TürkTraktör, Koç Üniversitesi ile 2011 yılında ‘Anadolu Bursiyerleri’ programını hayata geçirmiştir. Koç Üniversitesi ile imzalanan protokol çerçevesinde, başarılı ve ihtiyaç sahibi 4 öğrencinin 5 yıllık eğitim hayatı boyunca Koç Üniversitesi çatısı altında eğitimini sürdürmesi için gerekli maddi desteği sağlamaya devam etmektedir.
Geleceğim Güvende
Türkiye’nin istihdam seferberliği hareketini desteklemeye devam eden TürkTraktör, bu hareket dâhilindeki çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Geleceğim Güvende Projesi’ni Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) ile birlikte ortaklaşa gerçekleştirmektedir.

Türkiye’nin en yaygın servis ağına sahip olan TürkTraktör, otomotiv sektöründe satış sonrası hizmetler alanında duyulan nitelikli iş gücüne ihtiyacına katkı sağlamayı hedeflemektedir. En başta TürkTraktör yetkili servisleri olmak üzere, otomotiv sektörünün “Yetişmiş Teknik Eleman” eksiğini gidermeyi hedeflemektedir.

TürkTraktör Bölge Servis Sorumlusu, TürkTraktör Servis Yetkilisi, Motorlu Araçlar Alan/Bölüm Şefi ve Okul Aile Birliği Temsilcisi’nin oluşturduğu komisyon tarafından değerlendirilen başvurular sonucunda, kriterlere uygun olarak seçilen öğrenciler projeye kabul edildi. Öğrenciler Teknik Servis ve Ürün, Kalite, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Endüstri 4.0, Kötü Alışkanlıklardan Korunma konularına ek olarak Davranışsal Eğitimler ve Müşteri Odaklı Servis Eğitimi’ni kapsayan geniş bir eğitim programına katıldılar.

Proje kapsamında öğrenci-işyeri eşleştirme yöntemiyle, TürkTraktör servisleri ile mesleki ve teknik eğitim kurumları arasında işbirlikleri oluşturularak, iş gücünün doğru işyerlerine yerleştirilmelerini sağlayacak bir istihdam programının uygulanması amaçlanmıştır. Projeye 2018 yılı Mart ayında 46 şehirdeki, 64 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile 86 TürkTraktör yetkili servisi dahil edilmiş ilk etapta Türkiye’nin dört bir yanından 1.000’den fazla öğrenci başvuruda bulunmuştur. TürkTraktör Bölge Servis Sorumlusu, TürkTraktör Servis Yetkilisi, Motorlu Araçlar Alan/Bölüm Şefi ve Okul Aile Birliği Temsilcisi’nin oluşturduğu komisyon tarafından değerlendirilen başvurular sonucunda, kriterlere uygun olarak seçilen öğrenciler projeye kabul edilmiştir.

Projeye seçilen 106 öğrenci; davranışsal eğitim olarak “Servis Sürecinde Müşteri Odaklı Hizmet ve İletişim Eğitimi” almıştır. Buna ek olarak teknik eğitimlerde motor, transmisyon ve hidrolik eğitimi ve farkındalık eğitimleri olan endüstri 4.0, iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve enerji yönetimi, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulardaki eğitimlerini de tamamlamışlardır. Kendilerine özel tasarlanan teorik ve iş başı eğitim programlarına katılmış, başarı ile tamamlayan öğrenciler staj yerlerine yerleştirilmişlerdir.

Motorlu araçlar alan şefleri ise yine teknik eğitimlerde, motor, transmisyon, hidrolik eğitimi ile birlikte endüstri 4.0 ve geleceğin öğretmeni eğitimlerini kapsayan 5 günlük eğitim programına tabi tutulmuşlardır. Ayrıca öğrencilere, TürkTraktör’ün markalarının yetkili servislerinde staj yapma ve sonrasında ise İŞKUR aracılığı ve destekleri ile istihdam edilme olanağı sunulmaktadır.

2019 yılında Geleceğim Güvende projesine seçilen 92 mesleki ve teknik lise öğrencisi, kendilerine özel tasarlanan teorik ve iş başı eğitimlerinin ardından Türkiye’nin dört bir yanındaki TürkTraktör Yetkili Servislerinde stajlarını tamamlayarak başarı sertifikalarını almaya hak kazandı.
Kan Bağışı Kampanyası Devam Ediyor
Türkiye’de yıllık 1 milyon 800 bin ünite kana ihtiyaç duyuluyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Gelişmiş ülkelerde toplanan kanın %82’si gönüllü kan bağışçılarından sağlanarak tüm tarama testlerine tabi tutulabilirken, ülkemizde bu oran gezici ekiplerin katkısı ile ancak %33 seviyesine ulaşabiliyor.

Koç Holding, “Ülkem İçin” Projesi’nde 2010 ve 2011 yıllarında sosyal sorumluluk anlayışını tabana yayma ve kurumsal vatandaşlık kavramını topluluk çalışanları ve bayileri arasında geliştirme hedefi ile Türk Kızılayı ile iş birliği yapmıştır. Kan bağışının önemi konusunda toplum nezdinde farkındalık yaratılması ve gönüllü, düzenli kan bağışçıları kazanılmasını hedeflenen projeye TürkTraktör çalışanları ve bayileri ile destek olmaktadır.

Bu proje kapsamında, TürkTraktör, Kızılay iş birliği ile 2010 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yılda iki kez kan bağışı uygulamasını gerçekleştirmektedir. TürkTraktör Ankara ve Erenler Fabrikası çalışanları her yıl olduğu gibi 2018 yılında da Kızılay’a kan bağışında bulunarak pek çok kişiye umut oldular ve hayat kurtardılar.
Kuyruklu Yıldızlar Projemiz ile Minik Dostlarımızın Karnı Doyuyor!
Yaşamı paylaştığımız hayvan dostlarımız biz insanlar tarafından korunmaya ve kollanmaya muhtaçlar. Minik dostlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatlarına ışık olmak için hayata geçirilen Kuyruklu Yıldızlar Projesi kapsamında TürkTraktör çalışanları öğle yemeklerinden arta kalan yiyeceklerini gönderdiği Patiliköy Barınağı için barınak yaptılar. Proje kapsamında 2018 yılında da barınağa destek devam etmiş ve projenin hayata geçirildiği Nisan 2017’den itibaren barınağa toplam 72 ton yemek desteği sağlanmıştır.
Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları

‘Eğitimde Dijitalleşme’ noktasından hareketle, TürkTraktör sanal gerçeklik teknolojisini iç eğitimlerinde kullanmaya başlamıştır. “Sanal Gerçeklik Eğitim Sistemi” projesi ile şirket bünyesinde kurulan Eğitim Laboratuvarları’nda tüm teknik personelin mesleki eğitimleri sanal ortamda verilmeye başlanarak, “bir ilk’e” imza atılmıştır.

Üretim alanındaki operasyonları, ilk olarak dijital ortamda yaratılan sanal atölyede uygulama imkanı sunularak, teknik personelin fiziki ortamda yapması muhtemel hataları önceden deneyimleyerek, üretim aşamasında yapılabilecek hataların gerçekleşme olasılığının minimuma indirilmesi, iş kazalarının önlenmesi, hurda maliyetlerinin azaltılması ve aynı zamanda kalite problemlerinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’nın kurulma aşamasında eğitim metotları belirlenirken çalışanların ihtiyaçları ve öğrenme alışkanlıkları üzerinde ayrıntılı bir inceleme yapılmıştır. Laboratuvarlar; eğitim ve teknoloji şirketleri ile beraber üniversitelerinde katkısı ile hayata geçirilmiş aynı zamanda Avrupa Birliği’nden de hibe desteği sağlanmıştır. Bir sonraki adım olarak, Avrupa’daki başka firmalarla da ortaklık kurularak bilgi ve teknoloji transferinin sağlanması hedeflenmektedir. Avrupa Birliği projemizde ortaya koyduğumuz bu yeni ve teknolojik eğitim yöntemi ulusal boyutta Hacettepe Üniversitesi’nde, Avrupa boyutunda ise Polonya, Macaristan ve İtalya’daki ortaklarımız tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Eğitimlerin bilimsel zeminde, öğrenmeye etkisi hakkında ise Avrupa Birliği projesi kapsamında Hacettepe ve Pamukkale üniversiteleri ile yapılan deneysel çalışmalarla araştırılmaktadır. 112 çalışan ile yapılan ilk faz deneysel çalışma sonuçlarına göre Sanal Gerçeklikle Eğitimin, Geleneksel Yönteme kıyasla %53 daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Endüstriyel alanda yapılmış dünyadaki ilk akademik çalışma olma özelliğine sahip olan deneysel çalışma çıktılarımız makaleleştirilmiştir ve uluslararası bilimsel bir dergide yayımlanması ile ilgili gerekli çalışmalar sürmektedir. TürkTraktör’ün öncü çalışması, bu eğitim teknolojisinin Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sunulmasıyla birlikte, aynı zamanda “Teknoloji Geliştirme” projeleri kapsamına da girmektedir.

Tüm çalışanlarının gelişiminde fırsat eşitliği sağlama konusuna büyük bir hassasiyet gösteren TürkTraktör işitme engelli çalışanlarına eğitimlerini işaret dilinde vermektedir. ‘Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’, bu sebeple, özellikle işitme engelli çalışanlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır.

Proje kapsamında, Mayıs 2018’de faaliyete geçen laboratuvarlarda 2019 yılının ilk 6 ayına kadar toplam 417 kişi 6 farklı içerikte eğitim almıştır.

Bu yeni ve teknolojik eğitim yöntemini tüm endüstriye yaygınlaştırmayı da hedefleyen TürkTraktör, düzenlediği Mesleki Eğitimde Yenilikçi Uygulamalar etkinliği ile 2018 yılında Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Üyeleri’ni Ankara Fabrikası’ndaki Sanal Gerçeklik Eğitim Laboratuvarları’nda ağırlamıştır. Ziyaretleri sırasında OSD üyelerine laboratuvarlarda verilen eğitimler ve yapılan diğer çalışmalar aktarılmış ve sanal gerçeklik teknoloji ve uygulamalarının endüstrinin gelişimine sağlayacağı katkılar da paylaşılmıştır. Bunun dışında gerçekleştirilen birçok konferans, seminer ve zirve vasıtasıyla sanal gerçeklikle eğitim teknolojisinin, otomotiv sektörü başta olmak üzere çok geniş alanlarda yaygınlaştırılması sağlanmıştır.

TürkTraktör’den Arkeolojiye Destek: ‘Zamanın İzinde’
TürkTraktör, ‘Zamanın İzinden’ giderek, toprağın altındaki değerlerin de çıkarılması için arkeoloji alanına destek olmuştur. Arkeologlar; kazı ekiplerinin yıllarca aynı alandaki özverili ve hassas çalışmaları ile tarihin aydınlanması ve Anadolu’nun kültürel ve tarihi zenginliklerinin ortaya çıkarılması için çalışmaktadırlar. TürkTraktör, geçmişi aydınlatmak ve zengin mirasımızı ortaya çıkarmak için arkeolojik kazı alanları dışında biriken toprağı farklı arazi koşullarına uygun, hassas çalışabilen iş makineleri ve traktörler ile kaldırarak destek sağlamıştır. Bu çalışmalar esnasında Niğde - Kınık Höyük, Mersin - Elaiussa Sebaste Antik Kenti, Yozgat - Uşaklı Höyük kazılarının anlatıldığı “Zamanın İzinde” kitabı hazırlanarak kazıları ve sonuçlarını daha fazla kitlelere ulaştırılmak amaçlanmıştır. Bu kitap, Anadolu’nun bütün sırlarını gün yüzüne çıkarmak için canla başla çalışanlara küçük bir katkı, kültürel miraslarımızın tanıtımı için bir eser niteliği taşımaktadır.
2019 yılında ise;

TürkTraktör 2019 yılında da arkeoloji çalışmalarına katkı sağlamaya Niğde Kınık Höyük’te bulunan Mermer Kartal Heykeli’nin çıkarılma ve restorasyonu konusunda desteğini sürdürüyor.
TürkTraktör Tarım Makineleri Laboratuvarları
Koç Holding’in Milli Eğitim Bakanlığı ve Vehbi Koç Vakfı ile sürdürdüğü “Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi” kapsamında oluşturulan okul-işletme eşleşme modelinden hareketle geliştirilen iş birliğinde TürkTraktör 2011 yılından itibaren yer almaktadır. Bu kapsamda; Ankara’da Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Amasya’da Gökhöyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şanlıurfa’da Şanlıurfa Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Bursa’da Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “TürkTraktör Tarım Makineleri Laboratuvarları” kurulmuştur.

Eğitim ve mesleki gelişime verilen önem ile hizmete sokulan laboratuvarlarla, tarım makinelerine yönelik mesleki eğitimin kalitesinin artırılması, sektördeki donanımlı ve eğitimli personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Sektörde bir ilk gerçekleştirilerek açılan bu laboratuvarlar, mekanizasyon konusunda bilinçlendirmek üzere çiftçilerin de hizmetine sunulmuştur.

TürkTraktör Tarım Makineleri Eğitim Laboratuvarlarımızda bugüne kadar toplam 412 öğrenciye eğitim sağlanarak, 375 öğrenci mezun edilmiştir. Ayrıca 2.747 çiftçi ve 70 öğretmenin de bu eğitimlerden yararlanması sağlanmıştır.

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler istihdam sürecinde değerlendirmeye alınmaktadır. Başvuru yapıp, gerekli koşulları sağlayabilen %60 oranındaki öğrencinin TürkTraktör fabrikalarında ve satış sonrası servis ağında istihdamı sağlanmıştır. Geri kalan kısmı ise lisans ve ön lisans programlarına devam etmiş veya otomotiv sektöründe çalışmaya başlamıştır.