Türkiye'nin Gururu TürkTraktör

Türkiye'nin Gururu TürkTraktör

Türkiye’nin üretim öncülerinden TürkTraktör, endüstriyel hayatına 1954 yılında başlamış ve yıllar içerisinde yükselen bir grafikle, bugün gelinen noktada başta Amerika kıtası olmak üzere şimdiye kadar 130’dan fazla ülkeye yaptığı ihracatla ülkemizin önemli kuruluşlarından biri olmuştur.

Türk otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu olan TürkTraktör’ün kurumsal yapılanmasını, ülkemizde güvenin bir diğer ifadesi olan Koç Holding ve dünyanın en büyük traktör ve zirai ekipman üreticilerinden CNH Industrial NV (CNHI) ortaklığı oluşturmaktadır.

TürkTraktör’ün dünya pazarına sunduğu ve yabancı ortağı CNHI kanalı ile tüm dünyaya ihracatını gerçekleştirdiği Türkiye’nin gururu Türk traktörler, Türkiye’de Türk mühendisler tarafından tasarlanmakta ve yine üretimde kullanılan parçaların tamamına yakını ülkemizde üretilmektedir.

Modern tarıma yön veren şirket olma vizyonuyla hareket eden TürkTraktör, Türkiye’nin en büyük traktör üreticisi konumundadır. New Holland, Case IH ve Steyr marka traktörleri aynı anda üretebilme özelliğine sahip bulunan TürkTraktör, New Holland TD ile Case IH JX seri traktörlerin dünyadaki tek tasarım ve ana üretim merkezi; Utility Light seri traktörler ve transmisyonların dünyadaki tek üretim merkezi, TD serisi transmisyonlar için dünyadaki tek mühendislik ve üretim merkezi ve S8000 seri motorların ana üretim merkezi konumundadır.

2013 yılında Case ve New Holland markaları ile iş makineleri pazarına da giriş yapan TürkTraktör, kurumsal gelişimine yeni bir boyut eklemiştir.

Motor ve transmisyon üretim merkezi olan TürkTraktör Ankara Fabrikası, açık ve kapalı kısımları dahil olmak üzere toplam 257.325 metrekarelik bir alana konumlandırılmıştır. Boyahane ve montaj operasyonlarının yürütüldüğü TürkTraktör Erenler Fabrikasının ise, 333.549 metrekare açık alanı ve 68.613 metrekare kapalı alanı bulunmaktadır. İki fabrikanın üretim kapasitesi yılda 50.000 traktördür (2 vardiya çalışılması halinde). Güçlü bir üretim teknolojisi bulunan TürkTraktör’ün Ankara’da, kendi üretim çatısı altında dişli ve ışıl işlem tesisleri, 400’den fazla CNC tezgahı, motor üretim tesisleri, kalite kontrol laboratuvarları, motor ve gövde test cihazları, bilgisayar destekli tasarım ve üretim altyapısı bulunmaktadır. TürkTraktör Erenler Fabrikası ise, sahip olduğu son teknoloji ile donatılmış boyahane, montaj hatları ve kalite kontrol laboratuvarları ile Türkiye’yi çağdaş teknoloji ve yüksek ürün kalitesi ile tanıştırmaktadır. Erenler Fabrikası, düşük enerji ve su tüketiminin yanı sıra güneş ışığından maksimum düzeyde yararlanarak “yeşil bina” konseptiyle doğa dostu üretimi desteklemektedir.

Motor ve gövde test cihazları, bilgisayar destekli tasarım ve üretim imkanları ve hataya yer vermeyen esnek üretim yapısıyla TürkTraktör, uzun yıllar sorunsuz çalışacak traktör standardı ile çalışmalarını sürdürmektedir. TürkTraktör, teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımlar ile ürün gamını sürekli olarak artırmış, üretmiş olduğu yüksek kaliteli ürünler ile pazardaki konumunu daha da güçlendirmiştir. Tüm bu özelliklerinin yanında TürkTraktör, hem devlet hem de CNHI tarafından tescillenmiş sektöründe Türkiye’nin ilk Ar-Ge merkezidir. Ar-Ge çalışmaları, pazar araştırmaları ve analizleri ile TürkTraktör, sektörün nabzını tutmakta, üretimin ilk aşamasından sonuna kadar Türk ve dünya çiftçisinin beklentilerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak üretim yapmaktadır.

Bugün bu topraklarda satılan her iki traktörden biri TürkTraktör imzasını taşımaktadır.

Üretiminde göstermiş olduğu hassasiyeti satış ve satış sonrasında da titizlikle devam ettiren TürkTraktör, Türkiye genelindeki bayi ağı ve servisleriyle çiftçinin güvenilir yoldaşı olma misyonunu pekiştirmektedir. Zamanında olduğu kadar yerinde destek vermenin de sorumluluğunu taşıyan kuruluş, çiftçinin emeğinin sürekliliği için mobil teknik servis hizmetini kusursuz biçimde sunmaktadır. Arıza yapan traktörün çiftçinin gelir kaybı demek olduğunu bilen TürkTraktör satış sonrası hizmette de kurguladığı doğru teşkilatla Türkiye’deki bir diğer ilke imza atmaktadır. TürkTraktör’de kalite, çevre bilinci ve iş güvenliği bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Çalışanlarının aktif katılımı ile yürütülen uygulamalar sayesinde TürkTraktör kalite, çevre ve iş güvenliğini garantileyen entegre yönetim sistemini pek çok ödül ve belgeyle tasdiklemiş durumdadır. TürkTraktör, CNHI’in şirketleri içerisinde entegre yönetim sistemi belgesine sahip olan ilk şirket olmanın sorumluluğunu taşımaktadır.

TürkTraktör, ileriye yönelik olarak traktör ve tarım ekipmanları pazarlarında liderliğini ve yıllar içerisinde yakaladığı büyümeyi sürdürmeyi, bayi yapılanmasını daha da güçlendirmeyi, servis ve satış sonrası destek hizmetlerini müşteri talepleri doğrultusunda sürekli olarak geliştirmeyi ve Türk çiftçisini yeni ürün ve hizmetler ile tanıştırmayı devam etmeyi hedeflemektedir. Emeğe sahip çıkma sorumluluğuyla çiftçinin can yoldaşı traktörü, kendi bünyesinde tasarlayan, üreten ve aynı zamanda çiftçinin ihtiyaç duyduğu ekipmanları da Türk tarımı ile buluşturan TürkTraktör, bugün olduğu gibi yarın da Türkiye’nin üretim öncülerinden biri olmaya devam edecektir.

TürkTraktör olarak sektörümüzde üretim, satış ve ihracat açısından lider konumdayız. Üretimden satışa, istihdamdan kullanılan her türlü kaynağın en doğru şekilde yönetilmesine kadar tüm operasyonlarımızda sürdürülebilirlik odak noktamızda yer almaktadır.

Tüm paydaşlarımız, sürdürülebilirlik uygulamalarımıza ilişkin görüş, öneri, şikâyet ve diğer geri bildirimleri için investorrelations@turktraktor.com.tr adresinden TürkTraktör’e ulaşabilir.