İlk Yerli Üretim "Tier 5" Emisyon Motorlara Sahip Traktörlerimizin İhracatına Başladık.

İlk Yerli Üretim "Tier 5" Emisyon Motorlara Sahip Traktörlerimizin İhracatına Başladık.

Avrupa’da uygulamaya geçecek olan Tier 5 emisyon standartları düzenlemesi öncesinde TürkTraktör, geliştirdiği ve üretimini tesislerinde yaptığı yeni nesil çevreci motorlara sahip yerli üretim traktörlerini Avrupa pazarına sunmaya başladı.
 
Traktör pazarının lider şirketi TürkTraktör, sektöründe birçok farklı alanın öncüsü olan çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.  
 
1994 yılından beri motor üreten ve geçtiğimiz yıl 500 bininci motoru banttan indiren TürkTraktör Avrupa’ya ihracatını yaptığı ve Faz 3B emisyon seviyesine sahip New Holland T4S ve Case IH FarmallA traktörlerini, şimdi de Avrupa Birliği’nin belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde Tier 5 emisyon standartlarına uygun şekilde geliştirdi ve bu motorlara sahip traktörlerin ihracatına da başladı.
 
Tier 5 motorların tasarımı da üretimi de Türkiye’de yapılıyor
 
TürkTraktör, Avrupa Birliği ülkelerinde yakın zamanda geçişi yapılacak olan araçlarda Tier 5 emisyon seviyesine sahip motorların kullanımını zorunlu kılan uygulama öncesinde, Tier 5 emisyon standartlarına uygun motor geliştirme sürecini tamamladı.
 
TürkTraktör Ar-Ge Merkezi’nin Türk mühendislerinden oluşan ekipler, Tier 5 motor geliştirme çalışmaları kapsamında tasarım ve test süreçlerini tamamladılar. Tüm bu süreçlerin başarıyla tamamlanmasının ardından, yeni nesil yerli motorların seri üretimi, Ankara’daki motor üretim tesisinde başladı. 
 
Yerli Tier 5 motora sahip New Holland ve Case IH markalı traktörler, bu yılın Ağustos ayından itibaren Avrupalı çiftçilerin kullanımı için başta Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa olmak üzere farklı AB ülkelerine ihraç edilmeye başlandı.
 
Aykut Özüner: “TürkTraktör’ün tarım makineleri sektöründe bir ilke daha imza atarak Tier 5 emisyon standartlarına uygun motor üretmekten mutluluk duyduğunu” söyledi.
 
TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, TürkTraktör olarak pazarda sadece kesintisiz şekilde sürdürdükleri liderlik ile değil; aynı zamanda birçok konuda ‘ilk’lere imzasını atmayı başaran öncü kimlikleriyle de ayrıcalıklı bir konumda olduklarını söyledikten sonra, Tier 5 motor kapsamında yapılan çalışmaları şöyle değerlendirdi:
 
“Avrupa’da Tier 5 emisyon standartları düzenlemesi yakın zamanda uygulamaya geçiyor. Mühendislerimizin çalışmaları ile en son teknoloji kullanılarak geliştirilen ve üretimi de tesislerimizde yapılan motorlarımızı geçtiğimiz ay üretmeye başladık. Tarım sektöründe ilk kez Tier 5 emisyon standartlarına uygun motor üretmekten mutluluk duyduk.
 
İlk olarak 10 adet yerli üretim Tier 5 motorlara sahip traktörlerimizin ihracatını gerçekleştirdik, giderek artan trend ile üretimlerimiz ve ihracatımız devam ediyor olacak.”