Tasarım Süreci

TürkTraktör bünyesinde yürütülen ürün tasarım çalışmaları dört ana birimde yürütülmektedir. Bu birimler Kabin/Platform Tasarım Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mimarisi Tasarım Mühendisliği, Aktarma Organları Tasarım Mühendisliği ve İleri Teknolojiler Tasarım Mühendisliği olarak oluşturulmuştur.
 

Kabin/Platform Tasarımı

Kabin ve Platform çalışmaları kapsamında aracın operatör alanını oluşturan kabin veya platform yapılarının tasarlanması, kabin süspansiyon sisteminin dizayn edilmesi, kaporta sistemleri, klima ve kalorifer sistemi, koruyucu yapının geliştirilmesi, kumanda kolları ve pedallar, araç iç ve dış trimlemesinin yapılması, direksiyon sistemleri, sürücü ve yolcu koltukları ile aracın görselliğini oluşturan parçaların stil geliştirmeleri yapılmaktadır.

Operatör alanı oluşturulurken kumanda sistemlerinin ergonomik olarak konumlandırılmasının yanı sıra operatör için koruyucu yapı niteliği taşıyan unsurlar da geliştirilmektedir.
 

Aktarma Organları Tasarımı

Aktarma organları tasarım ekipleri, motordan gelen gücün tekerleklere aktarılmasından sorumludur. Bu doğrultuda, en güncel emisyon seviyeleri ile uyumlu yeni nesil motorların ve emisyon bertaraf sistemlerinin geliştirilmesi ve farklı traktör modellerine uygulanması konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Değişen müşteri taleplerini en iyi şekilde karşılayan yüksek teknoloji ürünü Power Shuttle, Semi Power Shift gibi güç aktarma sistemlerinin tasarımları da yine bu ekipler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca araç şasisi, ön aks, arka aks ve tüm dişli sistemleri gelişmiş modern yazılımlar kullanılarak tasarlanmaktadır.

Elektrik – Elektronik Mimarisi Tasarımı

Bu ekibimiz, aracın bütün elektrik ve elektronik mimarisinden sorumludur. Kabin içinde kullanılan göstergeler, kullanımı kolay elektronik kumanda kolları ve bu kumandalar ile aracın farklı komponentlerinin kontrol edilmesi, araç içi kablaj tasarımı gibi aktiviteler Elektrik-Elektronik Mimarisi ekipleri tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, araç üzerinde yer alan ve motorun durumunu devamlı olarak takip ederek en yüksek performans ile çalışması için kullanılan elektronik kontrol ünitesi, uydu destekli yardımcı dümenleme sistemleri gibi elektronik sistemlere ilişikin tasarım ve geliştirme süreçleri de yine bu ekibin sorumluluğundadır.

 

İleri Teknolojiler Tasarım Mühendisliği

İleri teknolojiler tasarım mühendisliği ekibi, Tarım 4.0 kapsamında ortaya çıkan yeni nesil akıllı tarım teknolojilerinin ve alternatif yakıtlı araç teknolojilerinin ürünlerimize uygulanmasından sorumludur. Yürütülen projeler kapsamında öncelikli olarak yeni teknolojilerin kullanıldığı fonksiyonel prototipler geliştirilmektedir. Müşterilerimizden alınan geri bildirimler doğrultusunda bu teknolojilerin kullanıldığı ürünler geliştirme süreçleri tamamlanmakta ve pazara sunulmaktadır.